جلسات تفسیر قرآن، دکتر عبدالعلی بازرگان

دوستان عزیز علاقمند به تفسیر قرآن می توانند فایل صوتی ۱۱۴ جلسه مربوط به تفسیر ۱۱۴ سوره قرآن را با کلیک روی این لینک دانلود نمایند. ۱۱۴ فایل است. جهت اطلاع، دکتر عبدالعلی بازرگان فرزند مرحوم مهندس بازرگان هستند. از جناب آقای مهندس لطف الله میثمی مدیر مسئول نشریه چشم انداز ایران که فایل ها را در اختیارمان گذاشتند کمال تشکر را داریم.

درباره جواد حسینی:

من جواد حسینی متولد 14 آذر 1361 در شیراز و فارغ التحصیل رشته مهندسی آب دانشگاه آزاد شیراز هستم. به دلیل فامیل بودن والدینم از 20 سالگی بر اثر RP به تدریج نابینا شدم و به شهر شب های روشن پیوستم تا دوستان خوبی مثل شما پیدا کنم. چند سالی کارهای پژوهشی برای موسسات دانشگاهی انجام می دادم و اکنون حدود 9 سال است با موسسات بین المللی به عنوان مترجم و جهت ناشرین به عنوان گوینده و دوبلور فیلم های آموزشی فعالیت می کنم. از سال 87 یک شرکت و فروشگاه آنلاین دارم که با کلیک روی نام نوپندار می تونید اون رو ببینید. از سال 91 با سایت ایران راوی در خدمت نابینایان کشور هستم. اطلاعات بیشتر درباره جواد حسینی
نقش: مشترک
57 نوشته ی وی را ببینید

21 thoughts on “جلسات تفسیر قرآن، دکتر عبدالعلی بازرگان

 • سلام با سپاس از اقدام ارزشمندتان در رابطه با تفسیر قران جناب مهندس بازرگان . خواستم خواهش کنم اگر فایل pdf جلسات را دارید انها را نیز جهت دانلود در مجموعه قرار دهید و یا برایم ایمیل فرمائید . صمیمانه سپاسگزارم

  • با سلام خدمت شما اجر و.مزد شما با خدای رحمان متاسفانه در کشوری زندگی میکنیم .که برعکس کشور های ازاد که انفقاد از شخص اول کشورشان ازاد است.در کشور ما حتمن مجیز شخص اول ودوم وسوم و…بگیم ومداحی انان را بکنیم…خجالت اور اینکه اسم جمهوری اسلامی راهم یدک میکشد.اما تفسیر قران فیلتر میشود .قران را هم باید توری ترجمه وتفسیر کنیم که آقا خوششون بیاد..دست شما درد نکنه..

 • با سلام خواهشمند است در صورت امکان فایل متنی تفسیر قرآن آقای عبدالعلی بازرگان را برای اینجانب ارسال نمایید. چرا که استفاده فایل متنی از صوتی آسان تر است.
  در صورت عدم وجود فایل متنی تفسیر قرآن آقای عبدالعلی بازرگان فایل صوتی ایشان را بصورت فشرده برای اینجانب ارسال نمایید چرا که دانلود کردن یک به یک فایل های تفسیر ۱۱۴ گانه سخت است
  متشکرم

 • سلام دوستان. من با کانال تلگرام استاد بازرگان خیلی چیزا یاد گرفتم.
  لینک میزارم عضو بشید. التماسه دعا
  ? کانال تفسیر قرآن استاد بازرگان
  ? @bazargan1
  #سوال از استاد بازرگان درباره #تقلید کردن

  میخواستم نظرتون را راجع به تقلید بپرسم. من در حال حاضر مقلد آقای سیستانی هستم ولی به دلایل زیادی در مورد اصل تقلید شک دارم. ضمنا در صورتی که مسالۀ تقلید را رد نمیکنید، اگر فضولی نباشد، پدر شما وخود شما از چه کسی تقلید میکنید؟ این سئوال را میکنم چون ارادت خیلی زیادی به پدرتون دارم و ایشان چه از لحاظ سیاسی و چه دینی نمونه بودند.

  ? @bazargan1
  #پاسخ استاد بازرگان

  نظر بنده را درباره مسئله نقلید میتوانید با مراجعه به وبسایتم ، قسمت ” مکتوبات” ( ردیف دست چپ سطر نوزدهم) بیابید . من خود را موظف به پیروی از احکام پروردگار در کتابش میدانم و از حکم هیچ بنده ای تقلید نمیکنم . مرحوم پدر نیز اهل تقلید و پیروی از فقیهان نبودند . شما نیز شایسته است گفتار هر کسی را که علم دارد بشنوید و در صورت انطباق با موازین قرآن و عقل خداداد به آن عمل کنید.

  ? @bazargan1
  ? کانال تفسیر قرآن استاد بازرگان
  ??

 • اگر امگان ارسال فایل صوتی جاب بازرگان که پدر و پسر هردو از زمان شاه محبوب دل بنده بوده اند.میباشد.به بنده هم ارسال بفرمایید.البته تا سوره ۴۷ را فرصت داشتم و دانلود کرده ام.بنده تهران هستم.هزینه ای داشته باشد بدیده منت..با تشکر از زحمتی که میکشید.اجر شما پدر وپسر.غیر از خدا از کسی ساخته نیست.این حرف قلبی منه.

 • با سلام و تشکر بابت به اشتراک گذاری فایهای صوتی- ظاهرا در فشرده سازی ۷ فایل مشکلی وجود داشته و فایلها خراب شده اند. در صورت امکان لطفا این فایل ها را دوباره فشرده سازی و آپلود فرمایید.
  فایل های خراب
  ۰۱۷EsrAa
  ۰۲۰tAhA
  ۰۲۹Ankabut
  ۰۶۵Talagh
  ۰۷۰MaAarej
  ۱۰۰Aadiyat
  ۱۱۲Ekhlos

 • باسلام خدمت استاد محترم
  من چندین جسه از تفسیر قرآن شما راشنیدم و خوشم آمد. اما از پاسخ شما در مورد مساله تقلید از مراجع تعجب کردم.و دچار شک شدم .که گفته اید: «نظر بنده را درباره مسئله نقلید میتوانید با مراجعه به وبسایتم ، قسمت ” مکتوبات” ( ردیف دست چپ سطر نوزدهم) بیابید . من خود را موظف به پیروی از احکام پروردگار در کتابش میدانم و از حکم هیچ بنده ای تقلید نمیکنم . مرحوم پدر نیز اهل تقلید و پیروی از فقیهان نبودند . شما نیز شایسته است گفتار هر کسی را که علم دارد بشنوید و در صورت انطباق با موازین قرآن و عقل خداداد به آن عمل کنید»
  خوب ما هم وقتی تقلید می کنم از مرجع تقلی یعنی کسی که علم دارد می شنویم چون بعضی چیزها در قرآن نیامده مثلا در قرآن نیامده که نمازها چند رکعت دارند. نیامده که دقیقا چگونه وضو بگیرید دقیقا مسافر چگونه باید نماز را شکسته بخواند. و …و اینها را عالمی که بررسی تاریخی و فقهی دارد توضیح می دهد و ارائه می کند. تازه من حرف عالم را بشنوم اما خودم چطور انطباق بدهم وقتی مدرک دانشگاهی ام کاملا دور از مطالعات تاریخی و قرآنی است و بعضی چیزها هم اصلا عقل برایش توضیحی ندارد اصلا چرا وضو ؟ چرا به همه دست آب نرسد؟ چرا نباید زانو ها و شکم در وضو شسته شوند ؟ یا چرا در روز عید فطر روزه گرفتن حرام است؟ کدام عقل انسانی با آن پاسخ می دهد؟ آیا شما از دلایل عقلانی و یا حتی با ارجاع به خود قرآن به تنهایی می توانید به آن پاسخ بدهید؟ و اصلا همین که من از قرآن بخوانم و به آن عمل کنم خودش نوعی تقلید نیست؟ من مهندس معماری هستم و فکر می کنم طبق حدیث ثقلین ما باید ازتفاسیر کسانی بهره مند شویم که خود اینه تمام نمای عمل به قرآن و بهترسین مفسر قرآن هستند یعنی امامان گرانقدر مان و آیا آقای بازرگان آیا کسی که معماری نخوانده می تواند بدون علم و مطالعه فقط با تکیه به عقل خودش و تفسیر عقلانی خودش حتی از کتاب بزرگ اساتید یک برج ۱۰۰ طبقه بسازد؟
  ما هم در وجودمان می خواهیم برجی برای رسیدن به کمال بسازیم.
  آقای بازرگان عزیز همین که خودتان تفاسیر خودتان را اشاعه می دهید یعنی بیایید ازتفسیر عقلانی من از قرآن تقلید کنید مگر اینطور نیست؟ و جالب اینجاست که شما اصول علمی خودتان را الز چه کسی تقلید کرده اید؟و اینکه یادتان باشد اصول دینمان اصلا تقلیدی نیستند و فقط ما در احکام مقلدیم. با تشکر و التماس دعای هدایت برای همه ما بندگان بی مقدار که انشاالله از نور به ظلمت گرایش پیدا نکنیم.

  • قرآن تئوری وسنت پیامبرپراکتیک است وچون پیامبر عملا نمازوروزه وحج ونکاح وتکفین واعیاد وغیره را درعصرحیات خودش به اصحاب نمایش داده ونهآدینه کرده است .
   واز پیامبر نسل به نسل به ما رسیده است .
   همین کافی هست .
   به فقها هم به همین صورت پراکتیک رسیده است نه صورت نوشتاری .
   آنها مانند ابوحنیفه با قیاس وروایت های مشکوک له احکام را رنگ وروغن کرده به مارکیت های اجتهاد به فروش میرسانند.
   باقی مسایل ازقرآن قابل استفاده است .
   نکته دان

  • اجر و مزد امثال شما از خداوند هستی بخش ساخته است..وازالطاف بزرگ خدا ببنده حقیر اینکه از نوجوانی با مرحوم طالقانی وبازرگان (جریک پیر)لقبی که فرانسه فکر کنم به مرحوم بازرگان داده بودند.وشریعتی ومطهری وافکارشان اشنایی داشتم…واتفاقی توسط پسرم که از من پرسید ایشان را میشناسی چقدر زیبا تفسیر میکنند قران کریم را با جناب عبدلعلی بازرگان اشنا شدم.واز انروز…دیگه سپاسگزار هستم ضمنن کل ۱۱۴ سوره را دانلود نمودم.صوتی .و با تشکر دوباره..موفق باشید.

  • خلق را تقلیشان برباد داد…..عزیزم قران کریم که ریز ترین مسایل را.مثل نحوه راه رفتن ..طرز تیمم و وضو گرفتن را فرموده ..هرکسی را مسول خودش دانسته است..حکم به اتحاد ویکدلی زیاد فرموده..اما تقلید اجازه نداده .

  • سلام
   استاد فرمودند از “شخصی که علم دارد” با بهره گیری از قرآن و عقل خود برای پاسخ به سوالات دینی استفاده کنید، به این معنی که تمامی فرمایش شما خارج از موضوع بحث است.
   حکمی که برای داشتن مرجع تقلید در مدارس به ما آموخته اند این است که اگر به سن تکلیف رسیدید و یک عالم از میان افرادی که رساله دارند را به عنوان مرجع تقلید انتخاب نکردید مسلمان نیستید. شخصا ریشه این گفته را هیچ جای قرآن و سنت نیافتم و برای من مصداق کامل بدعت در دین است.
   از شما میپرسم آیا حکم مرجعی که فتوا میدهد لاک زدن ناخن ها ممانعتی برای قبولی وضو ندارد درحالی که با حکم صریح آب رسیدن به اعضای بدن در تضاد کامل است، با دستور عقل همخوانی دارد؟ درحالیکه حجت پنهان در راهنمایی انسان برای رسیدن به کمال بهره گیری از عقل است.

   • با تشکر..لاک زدن.واین حرفها خنده دار است..دین اصلآ این حرفا نیست..زولیخا زنی شوهر دار عاشق یوسف میشود..کجای قران کریم ملامت شده است..عزیزم مهم برای خدا..این است که کسی بکسی قولی ندهد.وعده ای ندهد که بان عمل نکند.خداوند کراهت دارد از این عمل..وقران.زنا کار..دزد..قاتل را دشمن خدا نمیداند.اما دروغگو را دشمن خدا میداند…این افعال نظر خدا و قران است وگرنه خدا نه به نماز ما نیاز دارد نه به لاک زدن ما..چیز های قلبی کجا..عشق قلبی بخداوند کجا .واین حرفهای بچگانه کجا…

  • عزیزم..خداوند میفرماید.کسی بار کسی را بدوش نمیکشد.اگر تقلید.باین خاطرباشد.که بکم من بحرف فلان دانشمند .گوش کردم که پسندیده.نیست.در قران کریم هرکس مسول خودش.است.وچشم وگوش بسته وابسته بودن ممنوع.است.این یک. دوم اینکه ..شکر خدا انقلاب اسلامی که ما ..در زمان زندگی خودمون دیدیم….به اندازه انگشتان دست.عالم.عالمی که شما میفرمایید ندیدیم…اکثرشان قیمت داشتن ..نه دین و مرام درست…شورا .را در قران کریم نهادیم ویه چیز موهوم و من دراوردی بنام.ولایت فقیه..را جایگزین کردیم..اگر در قران سوره ای بنام شورا نداشتیم باز میشد قبول کرد.پس هرکس باندازه فهم خدا دادی خودش فقط از قران هدایت وتقلید بخواهد.با هدایت امثال بازرگانها.

  • سلام عزیزم اخه برج صد طبقه ساختن ابدا مثال جالبی نیست.بله در معماری وپزشکی که ما کتاب طب نخوانده ایم ومهندسی نخوانده ایم..و در قران کریم مواردی هست .که چشم بسته باید قبول کرد.مثلن شروع قران با عقیده داشتن به غیب است..چگونه در چه کتابی میشود توضیح داد.یا قیامت ..قیامت را چشم بسته باید قبول کرد. کدام علم وکدام دانشمند میتواند اثبات کند قیامت هست؟؟

 • سلام من جلسات قران اقای بازرگان را در تلگرام کانال زمانی برای اندیشیدن دنبال می کردم و برایم خیلی مفید بود که متاسفانه این کانال غیر فعال شد خواهش میکنم اگر این جلسلت ادامه دارد راهنمایی کنید ۰۹۱۴۱۱۶۶۴۸۱-m_sobooti@yahoo.com

 • با سلام وارزوی قبولی عبادات بنده جوان نیستم .سن وسالی دارم اما ودر مورد مسایل زندگی فکر میکردم خودم جواب مسایل مربوط بخودم را میدانم ونیازی بپرسش از کسی نیست..اما برای شخص خودم موردی پیش امد ودیدم باید از باتجربه ودنیا دیده البته وارد بمسایل دینی سوال کنم ودست بدامان دفتر ایت اله مکارم شدم.وامروز اتفاقی در تهران افتاد وبحث بین همکاران ودوستان پیش امد..دیدم حق با انان است که همه دور یک محور جمع باشیم ..بهتر است وحق با انان بود.
  منظور بنده اینکه انسان همیشه تا لب گور حتی نیازمند .دانستن است…
  چون قبلا در این سایت واین صفحه صحبتهایی.عرض کردم..خود را موظف دیدم.بعرض برسانم.زیرا به روز حساب ایمان دارم.

 • و ضمنا خیلی بعبد میدانم که مرحوم بازرگان که رضوان خداوند بر ایشان باد اهل تقلبد نبودند! شاید برخی موضوعات خاص در مسایل اجتماعی دینی و…برخی نظرات خاص داشتند ولی نفی اصل تقلید در فروع دین از ایشان خیلی بعیده چراکه درمسایل اعتقادی تقلید جایز نیست .لازمه عدم تقلید در ایشان بمعنی این است که خود ایشان احکام را استخراج میکردند ویا بی خیال بودند!بی خیال که محال است پس خودشون ره استخراج میکردند ایشان نظراتی فقهی که راجع به احکام فرعی مبتلاء به همه مسلمین که در کارهای روزمره مسلمین با آنها سرو کار دارند که نداشتند پس به حکم دو واقعیت فوق باید ایشون تقلید میکردند چون آدم بسیار مقیدی در احکام دین بودند.وازطرفی تبحرشون در تفسیر قرآن بود وآیات الاحکام در قرآن فقط حدودا ۵۰۰ تاست.بقیه را ایشون چکار میکردند؟.مثلا ایشون مادرخانمش (مثلا)برش محرم بوده یا نبوده کجای قران نوشته ؟وبرخورد با مادر خانمش در بوسیدن دامادش چه حکمی استخراج کرده اند؟با کدام دلیل اجازه میدادند مادر خانمش اورا ببوسد؟ (البته عبدالعلی اون روزا کوچک بود) وقس علی هذا البته اگر عمل برخی روسای جمهور این زمان کشورمان در برخورد با مادر مرحوم هوگو چاورز را برای آیندگان دلیل نپنداریم!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها:, , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
info@irannopendar.com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 74 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.