روایت ۱۷۵: چاپگر ایرانی بریل

جناب آقای مرتضی نیکزاد، مدیر کانون فرهنگی قرآنی روشندلان اصفهان، پس از معرفی انجمن که شرح آن در روایت های پیشین آمد، خاطرنشان کردند:
نکته ی دیگری را لازم به ذکر می دانم که در سایت گوش کن و دیگر منابع می توانید اطلاعات تکمیلی آن را به دست آورید. از جمله مسائل دردآور برای بنده و دیگران، وابستگی همیشگی به غرب برای تهیه ی فناوری های مختلف بخصوص چاپگرهای بریل است. مجبوریم پرینتر ایندکس را از سوئد و سایر تجهیزات را از آلمان، نروژ، آمریکا و دیگر کشورها بگیریم. آنها تمام قد در مقابل ایران ایستاده اند ولی ما پول می دهیم و چاپگرهایشان را وارد می کنیم. علاوه بر خروج ارز قابل توجه از کشور، خدمات پس از فروش مناسبی نمی گیریم. باید دائم منتظر باشیم تا جایگزین یک قطعه ی خراب از خارج به دستمان برسد یا نحوه ی تعمیر را بفهمیم.
در بنیاد قرآنی روشندلان دائماً مشکلات ناشی از وابستگی را لمس می کردیم. از خود می پرسیدیم: «چرا در جمهوری اسلامی ایران نباید چاپگر بریل داشته باشیم؟». با شرکت های مختلفی تماس گرفتم ولی زیر بار نمی رفتند. می گفتند: «مگر چاپگر بریل چقدر فروش دارد که روی آن سرمایه گذاری کنیم؟». نهایتاً در سال ۹۲ یکی از شرکت های دانش بنیان اعلام آمادگی کردند. بعد از مذاکرات زیاد، تفاهم نامه ای بین ما و آنها امضا شد. پذیرفتند پژوهش و برنامه ریزی ساخت این نوع چاپگر را انجام دهند. یک تیم فعال از بنیاد ملی نخبگان بیش از یک سال روی پروژه کار کردند و الحمدللله نخستین چاپگر بریل ملی تولید و در پاییز ۱۳۹۳ رونمایی شد. این افتخاری برای ما نابیناها و کشور ایران است. یکی از انجمن های خودمان پیشقدم شد و شرکت دانش بنیان را وادار کرد قدم به عرصه بگذارند. دانش فنی به طور کامل بومی سازی گشت و چاپگری به وجود آمد که نه تنها مزایای بیشتری از مشابه خارجی دارد بلکه قیمت و کیفیتش مناسب تر است. نه فقط ارز از کشور خارج نمی کنیم بلکه اشتغال زایی در ایران دارد و خدمات پس از فروش در محل ارائه می دهد. آنها می توانند روز به روز دستگاه های متنوع دیگری را برای مصارف کوچکتر یا بزرگتر تولید کنند. امیدواریم حمایت همه جانبه از آن صورت بگیرد تا ایران بتواند چاپگرهای مورد نیاز کل منطقه خاورمیانه را تولید کند.

حسینی:
آیا این چاپگر به حدی رسیده که کسی بتواند بخرد یا فقط یک نمونه ی آزمایشی ساخته شده؟
نیکزاد:
می توانند تقاضا کنند و آماده ی خریداری است.
حسینی:
مشخصات و قیمت آن چگونه است؟
نیکزاد:
در آینده شاید مدل های کوچکتر و بزرگتر هم تولید شود ولی این یکی را شبیه Index Braillebox ساخته و اسمش را دارکوب گذاشته ایم. Braillebox حدود ۶۰ میلیون تومان در ایران قیمت دارد ولی این وسیله ۴۰ میلیون تومان یعنی دوسوم قیمت است. سرعت آن نسبت به مشابه خارجی بسیار بالاتر می باشد. پورت USB دارد و نیازی نیست همیشه به کامپیوتر وصل باشد. اگر یک جا کامپیوتر نبود، اطلاعات را روی فلش می ریزیم، وصل می کنیم و پرینت می گیریم. در صورتی که یکی از سه هد یا چکش های آن از مدار خارج شود می تواند با دو یا حتی یک هد دیگر به کار خود ادامه دهد و فقط سرعتش پایین می آید در حالی که مشابه خارجی در صورت ایراد پیدا کردن هر قطعه ای به طور کامل متوقف می شود. در نوع خارجی دائم کاغذ گیر می کند یا خط ها را پایین و بالا می زند ولی این وسیله چنین مشکلاتی ندارد.
حسینی:
چند برگ در ساعت و چه سایزهایی را چاپ می کند؟
نیکزاد:
سایز کاغذهایش مشابه بریل باکس یعنی از A5 تا A4 و A3 می باشد. دو برابر سرعت بریل باکس را دارد. هم یک رو و هم دورو چاپ می کند. کیفیت چاپ با این دستگاه را می توانید در نمونه قرآن های بریل ما مشاهده نمایید.
حسینی:
از فرصتی که در اختیار من گذاشتید بسیار ممنون و از دیدار شما خوشحالم. چون تا چند ساعت دیگر باید به شهر خود برگردید، بیش از این وقتتان را نمی گیرم.
نیکزاد:
موفق باشید.
(پایان)

درباره جواد حسینی:

من جواد حسینی متولد 14 آذر 1361 در شیراز و فارغ التحصیل رشته مهندسی آب دانشگاه آزاد شیراز هستم. به دلیل فامیل بودن والدینم از 20 سالگی بر اثر RP به تدریج نابینا شدم و به شهر شب های روشن پیوستم تا دوستان خوبی مثل شما پیدا کنم. چند سالی کارهای پژوهشی برای موسسات دانشگاهی انجام می دادم و اکنون حدود 9 سال است با موسسات بین المللی به عنوان مترجم و جهت ناشرین به عنوان گوینده و دوبلور فیلم های آموزشی فعالیت می کنم. از سال 87 یک شرکت و فروشگاه آنلاین دارم که با کلیک روی نام نوپندار می تونید اون رو ببینید. از سال 91 با سایت ایران راوی در خدمت نابینایان کشور هستم. اطلاعات بیشتر درباره جواد حسینی
نقش: مشترک
57 نوشته ی وی را ببینید

3 thoughts on “روایت ۱۷۵: چاپگر ایرانی بریل

 • سلام سید جان تشکر بنابر این میتوان امیدوار بود بزودی پرنترهای بریل هم بسادگی پرینترهای بینایی ای که الآن در منزل داریم تهیه کنیم. مطمئناً استقبال فراوان و از طرفی تولید انبوه تأثیر چشمگیری در قیمتش خواهد داشت. بازم از طلاعرسانی تون تشکر میکنم.

 • سلام تا این دستگاه پیشرفت کند و به تولید برسد فکر کنم چند سال طول بکشد

  چون
  ۱ بوجه نیست و دولت کسری دارد

  ۲ کسی با این دستگاه آشنا نیست

  تا آن را بخرد

  ۳ نابینایان نیاز های دیگری هم دارند منظورم این هست که دیگر کسی از کتاب بریل استفاده نمیکنه شما اگر دانشجو باشی بیشتر کتاب هایت صوتی هست
  تا چند سال آینده خط بریل از بین خواهد رفت
  متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
info@irannopendar.com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 84 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.