روایت ۱۶۹: پکجاز ۲۰۱۵ منتشر شد

امروز شرکت پکتوس نرم افزار پکجاز ۲۰۱۵ را منتشر کرد که می تواند به عنوان یکی از صفحه خوان های رایگان، نقش موثری در دسترسی نابینایان فارسی زبان ایران و جهان به رایانه و دنیای فناوری داشته باشد. ضمن سپاسگزاری از این شرکت خصوصاً جناب آقای مهندس فرجاد رئیس هیئت مدیره و جناب آقای مهندس بحری مدیر پروژه به دلیل طراحی نرم افزار و در اختیار گذاشتن آن، لینک دانلود را می توانید با زدن کلید H یا رفتن به پایین همین صفحه دریافت کنید. متن فعلی با پکجاز نوشته شده است. مزایا و معایبی که در نگاه اول مشهود بود به شرح زیر می باشد ولی شاید در تمام شرایط و برای همه ی کامپیوترها مصداق پیدا نکند.

معایب پکجاز ۲۰۱۵

۱- هنوز در خواندن نوشته های فارسی کمی مکث و کندی دارد و به چابکی پارس آوا نیست ولی نسبت به ماهور و نسخه ی قبلی پکجاز بهتر شده!
۲- تلفظ اکثر حروف الفبا واضح است ولی یکی دو حرف را واضح تلفظ نمی کند. مثلاً حروف ف و ه کاملاً یکسان تلفظ می گردد و حرف ح را به عنوان حا می خواند.
۳- طی ۲ ساعت که با برنامه در صفحات اینترنت و نوتپد می گشتم ۲ بار جاز هنگ کرد و وقتی هنگ می کرد خودبخود ریستارت نمی شد بلکه بایست جاز را به زور می بستم و دوباره باز می کردم.
۴- بعضی واژگان را که پارس آوا درست می خواند این برنامه درست تلفظ نمی کند مثلاً انبردست! ولی بعضی جاها از پارس آوا صحیح تر تلفظ می کند.
۵- امکان افزودن کلمه به دیکشنری کاربری را پیدا نکردم.
۶- گزینه ای برای تعیین چگونگی خواندن اعداد یعنی خواندن به صورت فارسی، انگلیسی یا منطبق با متن ندیدم.
۷- بعضی علایم نگارشی بخصوص گیومه باز و گیومه بسته یعنی « و » هنوز هم نادرست خوانده می شود.
۸- متن هایی که پارس آوا برعکس می خواند این برنامه هم وارونه می خواند. مثال:
ﻋﺰﯾﺰﻡ ﺍﮔﻪ ﺑﺨﻮﺍﻡ ﺯﻧﺪﮔﯿﻤﻮ ﺍﺯ ﺍﻭﻝ ﺑﻨﻮﯾﺴﻢ
۹- اگر حالت تلفظ حروف با صدای ضبط شده را فعال کنیم حروف الفبا را نادرست می خواند. مثلاً به جای ن می گوید واو همزه.
۱۰- بعضی کلمات نادرست را صحیح تلفظ می کند. مثلاً تلفظ این واژگان با هم یکسان است:
می رود و میرود
غلیظ و غلیض

مزایای پکجاز ۲۰۱۵

۱- کاملاً رایگان و بی نیاز از قفل سخت افزاری یا روش های رنگارنگ خرید و فعال سازی.
۲- قابل دانلود از اینترنت.
۳- نصب بسیار آسان.
۴- تست شده روی ویندوزهای XP، ۷ و ۸٫۱ نسخه های ۳۲ و ۶۴ بیتی.
۵- به هم نریختن جاز
۶- سرعت بهتر و مکث کمتر نسبت به ماهور و نسخه های پیشین همین برنامه.
۷- امکان تغییر تلفظ کلمات بنا به حرکات و اعراب مثل فتحه، ضمه و کسره! تشدید تاثیری در چگونگی تلفظ کلمات با این برنامه ندارد ولی از حیث تشخیص اعراب، قوی تر از پارس آوا عمل می کند.
۸- پارس آوا کلمات تشدید دار را برعکس می خواند ولی این برنامه برعکس نمی خواند.
۹- سازگار با ورژن های مختلف جاز از جمله نسخه ۱۶٫
۱۰- اگر آخر یک جمله علامت سوال باشد تلفظ آن جمله کمی متفاوت از جملات خبری و به شکل سوالی است ولی این قابلیت هنوز خیلی مشهود نمی باشد و جای کار دارد. در مورد علامت تعجب تفاوتی در تلفظ ایجاد نمی شود.
۱۱- تناسب سرعت و بلندی صدای فارسی نسبت به انگلیسی
۱۲- طبیعی و انسانی تر بودن صدا نسبت به پارس آوا.
۱۳- امکان نصب همزمان پارس آوا و پکجاز بدون تداخل! توجه شود که پکجاز با ماهور تداخل دارد و نباید همزمان نصب کرد.
۱۴- درست خواندن واژگان محاوره ای مثل میگه، میخوام.
۱۵- امکان بازخوردگیری از کاربران.
۱۶- درست خواندن کلماتی که نیم فاصله دارند مثل برگه‌ها هر چند که هنوز هم کاراکتر نیم فاصله را به عنوان یک کاراکتر نمی شناسد یعنی در خواندن حرف به حرف تلفظ نمی کند.
۱۷- استفاده از صدای Elequence به عنوان موتور انگلیسی خوان!
۱۸- سرعت بالا و بدون مکث در خواندن نوشته های انگلیسی و گزینه های کامپیوتر
۱۹- سازگاری با برجسته نگارهای بریل
۲۰- دارای صداهای خانم و آقا به صورت قابل تنظیم و انعطاف پذیر

جهت ارائه ی دیدگاه ها، نظریات و مطالب بیشتر می توانید در زیر همین نوشته نظر بگذارید یا با آقای مهندس بحری یا ایمیل رسمی پکتوس تماس بگیرید:
info[at]pactos[dot]ir
bahri[at]pactos[dot]ir

دانلود

درباره جواد حسینی:

من جواد حسینی متولد 14 آذر 1361 در شیراز و فارغ التحصیل رشته مهندسی آب دانشگاه آزاد شیراز هستم. به دلیل فامیل بودن والدینم از 20 سالگی بر اثر RP به تدریج نابینا شدم و به شهر شب های روشن پیوستم تا دوستان خوبی مثل شما پیدا کنم. چند سالی کارهای پژوهشی برای موسسات دانشگاهی انجام می دادم و اکنون حدود 9 سال است با موسسات بین المللی به عنوان مترجم و جهت ناشرین به عنوان گوینده و دوبلور فیلم های آموزشی فعالیت می کنم. از سال 87 یک شرکت و فروشگاه آنلاین دارم که با کلیک روی نام نوپندار می تونید اون رو ببینید. از سال 91 با سایت ایران راوی در خدمت نابینایان کشور هستم. اطلاعات بیشتر درباره جواد حسینی
نقش: مشترک
57 نوشته ی وی را ببینید

29 thoughts on “روایت ۱۶۹: پکجاز ۲۰۱۵ منتشر شد

 • سلام. وقت به خیر. با این همه مشکلات میتونم به جرأت بگم e-speak البته ورژن جدید ۱٫۴۸٫۱۵ از همه ی اینا بی عیب و نقص تره. کم هنگ میکنه. اگرم هنگ کنه اگه جاز ۱۶ باشه زود خودش restart میشه و میاد بالا. و سرعت بالایی هم داره. و هر صدایی رو هم که خواستید میتونید نصب کنید. بنده الآن صدای fa+mail7 یا fa+klatt4 رو روی سیستمم نصب کردم. و ازش هم راضیم. ما چه بخواییم چه نخواییم بایستی به این صداها عادت کنیم و حتی میتونم بگم با این صداها مأنوس بشیم. چون صدای موتور صوتی گوشی ما هم e-speak هست. ظاهراً اون طور که معلومه شرکت NV access هم داره رو صداهای دیگه کار میکنه مثلاً صدای dec talk که امیدوارم هر چه زودتر این امر خیر صورت بگیره. البته NV access فقط و فقط برای NVDA افزونه تولید میکنه ولی احتمالاً میشه کارایی کرد.

 • درود جناب حسینی
  دقیقا من هم همین ایرادات رو متوجه شدم . یک چیز دیگه هم که هست وقتی حالت تلفظ حروف با صدای ضبط شده را غیر فعال می کنیم زمانی که computer و یا هر درایو دیگه رو باز میکنیم هیچ چیزی گفته نمیشه تا خودمون یا جهتنما رو فشار بدیم یا اینسرت و آپ رو بزنیم تا بخونه
  زمانی که فعال هست که اون صدای حروف های ضبط شده واقعا آزار دهندست . وقتی که غیر فعال هست هم که اون مشکل وجود داره…
  ایراد بعدی هم این که در قسمت تغییر سرعت امید و آوا و نوید اعداد برعکس کار میکنه ٬ یعنی : وقتی روی ۲۰ قرار بگیره سرعت خوندن بالا تر از اینه که روی ۵۰ قرار بگیره…
  من متاسفانه نتونستم صدا ها رو تغییر بدم . خواستم از آوا استفاده کنم ولی نتونستم پیدا کنم که چطور باید تغییرش داد…
  موفق باشید

 • با سلام خدمت شما و تشکر از اطلاع رسانیتون و توضیحات کاملتون.
  با توجه به این مطالبی که عنوان فرمودین شما پارسآوا رو ترجیح میدین یا پکجاز جدید؟
  بهترین فارسیخوان در مجموع از نظر شما کدومه؟
  آیا پکجاز جدید با جازهایی قدیمیتر مثل جاز ۸ تا ۱۱ هم سازگاری داره یا نه؟
  سازگاریش با nvda در چه حد هست؟ یعنی میتونه بدون جاز به تنهایی با nvda هم کار کنه یا نه؟
  و یه سؤال دیگه اینکه آیا نوید هم به روز رسانی شده یا نه؟
  با تشکر مجدد از شما.

 • سلام.
  یک مشکل دیگه در برنامه که در نسخه قبلی هم وجود داشت اینه که اگر زمانی که از پکجاز استفاده میکنیم موتور صوتی جاز رو تغییر بدید, مثلا به صدای پارسآوا یا ای-اسپیک سویچ کنید و بعد دوباره به صدای پکجاز برگردید, پکجاز دیگه نوشته های فارسی رو نمیخونه و فقط انگلیسیها با صدای الوکوئنس خونده میشه که برای حل این مشکل باید یه بار جاز رو ببندید و دوباره اجرا کنید.

 • نگران نباشین. پارسآوای سه هم تو راهه.
  با شرکتش تماس گرفته بودم گفتن فاز یک برنامه انجام شده و دارن روش کار میکنن.
  اینطوری که گفتن تا آخر امسال میاد با هر دو ویندوز ۳۲ و ۶۴ بیتی هم کار میکنه و حتی روی ویندوز ده هم نصب میشه.
  فقط خدا کنه قفلش سخت افزاری باشه مثل قبل.
  ولی از نظر کیفیت برنامه ای نیست که به آریانا برسه.

  • سلام امروز خبر گرفتم پارسآوای ۳ بگونه ای طراحی شده که با ویندوز ۸ و ۹ سازگاره فقط یه چیزی میخوام بگم که پارسآوا خیلی خیلی خیلی از ماهور و آریانا بهتره. البته من با آریانا کار نکردم اما تجارب بچهها بهم میگه بدردی نمیخوره. آهان اینم بگم که قفل پارسآوا ۳ نرمافزاری شده بعلت سو استفادههایی که از نسخه قبلش کردند ترجیح دادند نرمافزاریش کنند.

 • درود بر دوستان عزیز
  اگه من بخوام فارسیخواها رو دسته بندی کنم اینگونه دسته بندی میکنم
  اول ای اسپیک بعد پارس آوا بعد ماهور بعد پک جاز از رده خوارج
  من به این دلیل ای اسپیک را اول انتخاب کردم که دایره لغات آن بیشتر از نرم افزارهای دیگر میباشد و بعد اینکه بر خلاف پاارس آوا که برخی از جمله ها را وارونه میخواند ای اسپیک آن را به درستی میخواند با تشکر

 • رضا جان, این مشکلی که گفتی پکجاز زمانین که خوندن حروف با صدای ضبط شده رو غیر فعال میکنیم دیگه گزینه های مای کامپیوتر و درایوها رو نمیخونه برای من پیش نیومده.
  این ایراد تو نسخه قبلی پکجاز بود ولی اتفاقا میخواستم اینجا ذکر کنم که تو این ورژن رفع شده.
  ببین شاید پکجاز کامل برات نصب نشده که هنوز این مشکل برات وجود داره.
  در مورد پارسآوا هم من هم همین خبرهایی که خانم آیت گفتن رو شنیدم.
  اما میتونیم بگیم از لحاظ سرعت و دایره لغات و خوندن درست, ای اسپیک در رتبه اول قرار میگیره و به جز صدای روباتیکی که داره و دفعات اول برای خیلیها فهمیدنش رو سخت میکنه به نظرم دیگه مشکل و ایرادی در اون وجود نداره.
  به هر حال امیدوارم مشکلاتی که دوستان مطرح میکنن به اطلاع شرکت پکتوس برسه و به زودی برطرف بشه.

 • نقل قول از رضا نظری:
  یک چیز دیگه هم که هست وقتی حالت تلفظ حروف با صدای ضبط شده را غیر فعال می کنیم زمانی که computer و یا هر درایو دیگه رو باز میکنیم هیچ چیزی گفته نمیشه تا خودمون یا جهتنما رو فشار بدیم یا اینسرت و آپ رو بزنیم تا بخونه
  پاسخ:
  در نسخه ی جدید امتحان کردم چنین مشکلی ندیدم. به خوبی همه چیز رو می خونه و وقتی وارد درایو میی شویم اسم اولین فلدر را میگه.
  رضا نظری :
  من متاسفانه نتونستم صدا ها رو تغییر بدم . خواستم از آوا استفاده کنم ولی نتونستم پیدا کنم که چطور باید تغییرش داد…
  پاسخ:
  من هم نمی دونم. در تنظیمات جاز قسمت Voice Adjustment اسم صداهای پکجاز در کادر Voice Person نیست. اگر در همون قسمت زبان رو روی فارسی بگذاریم فقط صدای گوینده های پارس آوا رو می شناسه.
  زهرا آیت:
  با توجه به این مطالبی که عنوان فرمودین شما پارسآوا رو ترجیح میدین یا پکجاز جدید؟
  جواد حسینی:
  شخصاً پارس آوا رو ترجیح می دهم. کلاً با برنامه هایی که مکث دارند مشکل دارم. پکجاز جدید سرعت گوینده رو زیاد کرده ولی مشکل مکث رو نتونسته حل کنه.
  زهرا آیت:
  بهترین فارسیخوان در مجموع از نظر شما کدومه؟
  پاسخ:
  پارس آوا! به خاطر این که صدای فارسی از صدای انگلیسی جدا هست و مکث هم نداره. در مورد استفاده از ای اسپیک در جاز چندان تجربه ای ندارم. خوبه دوستان توضیح بدهند که آیا صدای انگلیسی ای اسپیک را می توان روی الکوئنس گذاشت یا نه.
  زهرا آیت:
  سازگاریش با nvda در چه حد هست؟
  پاسخ:
  نمی دونم.
  زهرا آیت:
  آیا نوید هم به روز رسانی شده یا نه؟
  پاسخ:
  بله، شده، ولی هنوز فرصت نکردم روی سایت بگذارم. این برنامه ها چون رایگان هستند باید روی دانلود سنتر شماره ۱ بروند. از ۱۰ گیگ فضای دانلود سنتر شماره ۱ فقط ۱ گیگ فضا خالی مونده و به همین دلیل برای آپلود ۳ گیگ نرم افزارهای نوید جای کافی نداریم. می خواهم دانلود سنتر شماره ۱ را از ۱۰ گیگ به ۶۰ گیگ ارتقا دهم ولی برای این کار باید به جای سالی ۸۰ هزار تومان سالی ۴۴۰ هزار تومان هزینه بپردازم و پول هم ندارم. حالا هر طور شده نرم افزارها رو براتون آپلود می کنم ولی امیدوارم دفعات بعدی کمک های مالی دوستان شامل حال خودشون بشه و بتونیم مراکز دانلود را ارتقا بدیم.
  رضا نظری
  ب نظر من باز هم ب هیچ وجه ب پارساوا نخواهد رسید
  پاسخ:
  حیف که دکمه ی لایک نداریم واگرنه جمله ی شما رو لایک می کردم.
  عادل اکبری:
  یک مشکل دیگه در برنامه که در نسخه قبلی هم وجود داشت اینه که اگر زمانی که از پکجاز استفاده میکنیم موتور صوتی جاز رو تغییر بدید, مثلا به صدای پارسآوا یا
  ای-اسپیک سویچ کنید و بعد دوباره به صدای پکجاز برگردید, پکجاز دیگه نوشته های فارسی رو نمیخونه
  پاسخ:
  الآن ۴ یا ۵ بار بین پکجاز و پارس آوا سوئیچ کردم و مشکل فارسی خوانی نداشت. همین نوشته رو با پکجاز بعد از چند بار سوئیچ نوشتم. فقط وقتی به پکجاز بر می گردم انگار پکجاز اول کمی تردید داره که حرف بزنه یا نزنه! بعد به تردیدش غلبه می کنه و حرف می زنه.
  محمدحسین
  سلام من نصب کردم اما جواب نداد. نمیدونم چرا. شاید از اینه که من ماهور دارم.
  پاسخ:
  در پست هم توضیح دادم که با ماهور تفاهم نداره! رابطه شون کارد و پنیره. همه که مثل سینا و مینا خوش اخلاق نیستند که یه فارسی خوان دیگه کنارشون بگذاری و صداشون در نیاد.

  نکته ی آخر این که دکمه ی اشتراک در دیدگاه ها رو به طور پیشفرض فعال گذاشتم تا همه تون وقتی یک دیدگاه می دهید اگه دکمه رو غیر فعال نکنید خودبخود مشترک این پست بشید و دیدگاه های جدید رو در ایمیلتون دریافت کنید ولی می ترسم زیاد شدن ایمیل هایی که از طرف سایت براتون میاد مشکل آفرین بشه. اگه نظری داشتید در این باره به خودم بگید.

 • با سلام با این حرفهایی که شما دوستای عزیزم زدین ارزش نصب کردن نداره آقای حسینی لطف کردن یه دیکشنری که من برای پارس آوا به روز رسانی کرده بودم منتشر کردن این دیکشنری حاوی ۶۰۰ کلمه بود الآن به ۸۷۳ کلمه رسیده به ۱۰۰۰ کلمه برسه تقدیم میکنم لطف کنین کلماتی رو که پارس آوا اشتباه میخونه برام به این آدرس بفرستین jaber.bakhshi71@outlook.com ممنون

 • سلام منم در باره ی هنگ و کمسرعت بودن و هنگ jaws موافقم ولی در حد اطلاعاتم پاسخ دوستان میدن ۱ تعییر صدا با کلیدهای ترکیبی shift + ctrl +alt + اعداد ۱ تا ۶ انجام میشه ۲ ایدن نرمافزار بدون jaws با nvda سازگاری نداره یعنی بدون eloqunce انگلیسیها رو نمیخون ولی اگر jaws نصب باشه مشکلی با nvda نداره ۳اگر نصب کردید و کار نکرد حتما موارد زیر رو چک کنید ۱ ماهور همزمان نصب نباشه ۲ ویندوزتون فارسی رو شناخته باشه مثلا ویندوز من که xp هست از کنترل پنل regional and language options در سر برگ اول و سوم فارسی اضافه میکنید منم با تعویض از یک صدا به یک صدای دیگر مشکل دارم فکر کنم از یک نثخه با نثخههای دیگر فرق دارهای کاش بازخورد این مشکلات به دست پکتوس برسه

 • سلام به نظر بنده بهزیستی بیجهت ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان هزینه برا پکتوس کرد. میتونست نصف این هزینه رو بکنه و پارسآوا رو برا بچهها تهیه کنه تازه هم میتونست نرمافزار پیامک خوان رسا رو بخره و هم میتونست در آینده نرمافزار پیامک خوانی که برا آندروید ابداع میشه یا شایدم اومده و من نمیدونم رو هم بخره.

 • سلام
  ممنون بابت اطلاعرسانی من هم دانلود و نصب کردم! و با نظر دوستان در مورد ایسپیک و پارساوا کاملا موافقم! من تغییر چندانی در این نسخه با نسخه قبل ندیدم! زیاد از حد مکث داره! حجمش بالاست! در صورتی که ایسپیک با حجم کم سرعت بسیار بهتری برای خوندن متون فارسی داره! تنها اشکالش همین صدای رباتی بودنشه که بهش عادت کردیم! آهان راستی همون مشکلی که آقای نظری فرمودند منم باهاش مواجه شدم! نمیدونم اشکال از کجاست! نرم افزار کامل نصب شده و ویندوزم هم فارسی شده! ولی چرا وقتی به TTS پکتوز سویچ میکنم با این مشکل یعنی نخوندن گزینه ها مواجه میشم؟! موفق باشید.

 • سلام دوباره.
  به نظرم آریانا بهترینه.
  حد اقل اگر کسی با جاز نتونست ازش استفاده کنه میتونه بدون جاز متن انتخابی رو بخونه و تبدیل به فایل صوتی کنه.
  سازندشم واقعا ازم حمایت کردن و اگه آریانای بی نظیرشون نبود من مطمئنم الآن اصلا کامپیوتر بلد نبودم! اگرم بلد بودم حد اقل در حد انگلیسی میموند و نمیتونستم سراغ فارسی یا عربی برم!
  چون برای من کیفیت حرف اول رو میزنه.
  اما اگه کسی بخواد تازه کامپیوتر یاد بگیره یا یه برنامه استفاده کنه که تو خوندنش کاملا مستقل باشه و تو هیچ کدوم از کارای روزمره کامپیوتری به چیز دیگه ای نیاز نباشه باید بگم فقط nvda!
  چون بدون نیاز به sapi5 یا پشتیبانی از طرف هر موتور صوتی دیگه ای میتونه متون رو چه فارسی چه انگلیسی بخونه و حتی اگه عربی هم اعراب داشته باشه تا جایی که من بررسی کردم تو داشتن تشخیص اعراب در متون عربی رتبه اول رو تو فارسیخوانها داره.
  کیفیت صدای iven3 هم به نظر من بعد از آریانا که واقعا تو زندگیم معجزه بود و همیشه خدا رو شاکرم که با آریانا و سازندش و همکاراشون که واقعا فرشته هستن آشنا شدم در رتبه دوم برای من قرار داره و از نظر کیفیت تو برنامه هایی که اکثرا استفاده میکنن صدای iven3 برای من اوله.
  تازه nvda به طور کامل هم منوهاش هم تنظیماتش فارسیه و اگه همین امروز یکی با کامپیوتر آشنا بشه بخواد یه صفحه خوان انتخاب کنه میتونه راحت با nvda کار کنه و همه چیزشو با راهنمای فارسیش که انصافا باید بگم ترجمه خیلی عالیی داره و باید از آقای راشاد به خاطر این کار ارزشمندشون تشکر کنم میتونه راحت همه چیزشو یاد بگیره.

 • درود به جواد عزیز.
  ممنون از زحماتی که برای بچه ها میکشی.
  ما فضای آپلود مناسبی توی سایت گوشکن داریم که اگر مشکل آپلود دارید میتونیم بهتون توی سایت گوشکن کمک کنیم.
  اگر بخواید میتونید فایلهاتون رو روی آپلود سنتر ما آپلود کنید و لینکهاش رو اینجا قرار بدید.
  اگر افتخار دادید که در خدمت شما باشیم، به من ایمیل بدید.
  فقط من تا سه شنبه ایران نیستم و وقتی برگردم در خدمتم.
  موفق باشید.

 • دیگر معایب پکجاز ۲۰۱۵ که تازه متوجه شدم را در زیر می نویسم. به زودی نسخه ی جدید پکجاز ۲۰۱۵ با نام پکجاز ۲۰۱۵٫۲ منتشر می شود ولی آن نسخه نیز همین معایب را دارد. درباره ی مزایای نسخه ی جدید در پست مربوط به خودش صحبت می کنیم:

  ۱- صدای انگلیسی خیلی بلندتر از فارسی است. مجبورم مرتب صدا را بلند و یواش کنم.
  ۲- حروف ه و ف مثل هم خوانده می شوند. حروف ق و گ مثل هم خوانده می شوند.
  ۳- بعضی کلمات را که می خواهد بخواند انگار یک ضربه به بلندگو می زند. مثلاً ۲ به می
  ۴- کلمه ی را مثل گا خوانده می شود.
  ۵- آقا مثل آگا تلفظ می شود.
  ۷- سرعت صدای انگلیسی باید کمتر از فارسی باشد ولی تقریباً مشابه فارسی است. کاربران فارسی زبان، کلمات انگلیسی را دیرتر از فارسی متوجه می شوند حتی اگر مثل من زبان انگلیسی را خوب بدانند.
  ۸- گاهی هنگام حرکت میان حروف انگلیسی، اگر زبان صفحه کلید فارسی باشد حروف انگلیسی را به صورت فارسی می خواند. مثلاً به جای C می گوید سی لاتین
  ۹- ح را وقتی تنها بنویسیم درست می خواند ولی وقتی بنویسم حرف ح غلط می خواند. حرف ف هنوز مثل ه خوانده می شود و حرف ق مثل گ
  ۱۰- طی ۲ ساعت که با آن کار کردم ۵ یا ۶ بار هنگ کرد که البته شاید هنگ مربوط به جاز باشد و نه پکجاز.
  ۱۱- بعضی کلمات که پارس آوا برعکس نمی خواند پکجاز برعکس می خواند. مثلاً در ابزار Data Sorting در اکسل هنگامی که می خواستم تعیین کنم داده ها بر اساس کدام ستون سورت شوند به جای کلمه ی اول شخص می گفت لوا شخص یا به جای دوم شخص می گفت مدو شخص. پارس آوا چنین مشکلی ندارد.
  ۱۲- حرف خ را مثل ف می خواند.
  ۱۳- مشکل هنگ کردن همچنان وجود دارد. در روزهای مختلف کار کردم و هنگ همچنان اتفاق می افتد. وقتی هنگ می کند بر خلاف پارس آوا، جاز خودبخود بسته و باز نمی شود و حتی اگر کلیدهای اینسرت، کنترل و اف ۴ را بزنیم خیلی طول می کشد تا جاز ریستارت شود.
  ۱۴- هر چه سعی کردم در جاز سرعت انگلیسی پکجاز را پایین بیاورم امکان پذیر نشد. یعنی مثلاً سرعت را از ۵۵ درصد می اورم روی ۱۰ درصد ولی باز هم با همان سرعت قبلی نوشته های فارسی و انگلیسی را می خواند.
  ۱۵- صدای نوید را نمی توان به عنوان صدای پیشفرض پکجاز تنظیم کرد. اگر تنظیم کنیم به محض این که جاز ریستارت گردد دوباره به صدای امید بر می گردد.

  امیر سرمدی می گوید مشکل هنگ کردن روی کامپیوتر او حل شده و طی ۵ روز تست، حتی یک مورد هنگ اتفاق نیفتاده! شاید این مشکل فقط مربوط به کامپیوتر من باشد.

 • با درود
  پکجاز آپدیت شد و نسخه ۲۰۱۵٫۲ در لینک بالا جایگزین نسخه ۲۰۱۵ گشت. نسخه ۲۰۱۵ را اگر کسی خواست از دانلود سنتر شماره ۱ راوی مسیر زیر دریافت نماید:
  Software> Screen Reader> Farsi Synthesizer> Synthesizer Setup
  البته مسیر را تقریبی نوشتم. درباره ی تفاوت های نسخه ی جدید با نسخه ی قدیمی نمی تونم اظهار نظر کنم چون تفاوت محسوسی ندیدم. حجمش ۴۰ مگابایت کاهش یافته و ۱۸۶ مگابایت شده که البته در بالا به اشتباه ۱۹۵ نشون داده میشه. بقیه ی تغییرات را از زبان امیر سرمدی در روزنامه ی ایران سپید بخونید:
  http://www.iransepid.ir/News/7115.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,


تمام ایمیل ها و تماس های تلفنی سریعاً پاسخ داده می شوند ولی چنانچه از یک روش تماس پاسخ نگرفتید حتماً با روش دیگر تماس حاصل نمایید
Mobile: )+98( 9354167938 (Javad Hoseini) Tel: )+98-71( 36347903
info@irannopendar.com
طراحی سایت در آذر 87 توسط: ایران نوپندار
برای لود این صفحه 77 عملیات در 1 ثانیه انجام شد.