گزارش های سالانه

گزارش فعالیت های سال ۹۲

به نام خدا
روایت ۸۹

سال گذشته در چنین روزی، ۱۵ دیماه ۹۱ سایتی به نام انجمن پژوهشی آسیب های بینایی (راوی) ساخته شد که هدفش جبران برخی کمبودهای سایر انجمن ها و نهادهای فعال در حوزه کم بینایان و نابینایان بود. طی یک سال حدود ۹۰ خبرنامه حاوی اخبار و اطلاعات مورد نیاز همگان در آن زمینه منتشر شد.

از این پس نابینایان برای دریافت آخرین نسخه نرم افزارهای مورد نیاز خود ملزم به مراجعه ی حضوری به سازمان های مختلف نیستند. هم اکنون افراد بینا نیز دارای خبرنامه ای جهت دریافت اخبار و اطلاعات مرتبط با آسیب های بینایی می باشند. رقابت سالمی بین سایت ها و انجمن های خدمتگذار نابینایان شکل گرفته و روال گفتگوهای این گروه های آنلاین پربارتر شده است. در حال حاضر بیش از ۳۰۰ فایل با مجموع حجم ۷ گیگابایت روی سایت راوی قرار دارد که انواع آموزش ها، نرم افزارها، کتاب های صوتی و متنی و همچنین نمونه آهنگ های نوازندگان نابینا را شامل می شود. امسال ادبیات مباحث ژنتیک و پیشگیری وارد فعالیت های روز جهانی عصای سفید شد. با توجه به آمار ۵۰۰ هزار نفری آسیب دیدگان بینایی در کشور و نرخ رشد جمعیت یک و نیم درصدی، تخمین زده می شود در سال گذشته به جمعیت آسیب دیدگان بینایی، حدود ۷۵۰۰ نفر یعنی روزانه حداقل ۲۰ نفر اضافه شده باشد.

راوی تقسیم بندی عوامل آسیب بینایی را ارائه داد که نشان می دهد بر خلاف روند جهانی که عامل اصلی نابینایی را آب مروارید می داند، در ایران مهم ترین عامل، ازدواج های فامیلی بدون مشاوره ژنتیک هستند. با آگاهی های عمومی که در یک سال گذشته شکل گرفته و تاکید روزافزونی که انجمن ها و نهادهای نابینایان بر لزوم پیشگیری و توجه به ملاحظات ژنتیکی قبل از ازدواج می کنند راوی امیدوار است توانسته باشد در سال گذشته جلوی چند مورد آسیب بینایی را گرفته و گویی چند نابینا را بینا کرده باشد، هر چند این عدد در حال حاضر قابل احصا نیست.

سالی که در کنار انجمن ها و دوستان فعال در آن حوزه گذشت، بسیار زیبا و آموزنده بود. از تمام کسانی که دانسته های خود را بی دریغ به ما آموختند به ویژه امیر علیزاده، علی فرشباف، محمود هژبری، سعید درفشیان، مجتبی خادمی، حمید سلطانی، انجمن موج نور اصفهان و موسسه عصای سفید تهران سپاسگزاریم.